Czy kreatyna jest bezpieczna?

kreatyna

Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych i z pewnością jednym z najskuteczniejszych legalnych środków wspomagających ćwiczenia. Dzięki niej możliwe jest znacznie szybsze rozbudowanie masy mięśniowej, w pełni bezpieczny i naturalny sposób. Jednak czy na pewno kreatyna jest tak bezpieczna, jak się to powszechnie uważa?

Jak to działa?

Dzięki stosowaniu kreatyny nie rosną w magiczny sposób mięśnie, lecz po prostu zwiększona zostaje wytwarzana przez organizm substancja o nazwie fosfokreatyna, która odpowiada za dostarczanie do komórek mięśniowych energii. Im tej substancji jest więcej, tym oczywiście więcej jest energii w mięśniach. Dzięki temu podczas treningu ma się więcej siły, dzięki czemu można ćwiczyć dłużej i intensywnej, a to z kolei prowadzi oczywiście do szybszego rozwoju tkanki mięśniowej.

kreatyna
Kreatyna ze sklepu Świat Supli – kliknij, aby przejść do niego

Jakie są możliwe skutki uboczne?

Wiele osób uważa, że przez to, że jest to substancja naturalnie występująca w organizmie, to jej dodatkowa suplementacja nie może mieć żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Niestety tak to nie działa, ponieważ nawet umiarkowana suplementacja kreatyny, czyli w ilości około 10 gramów dziennie, może prowadzić do nieprzyjemnych, a czasem nawet niebezpiecznych dolegliwości.
Najbardziej powszechne to te od strony żołądka, czyli np. biegunki. Często zdarza się także odwodnienie organizmu, skurcze mięśni, a także znacznie zwiększona ich podatność na nadwyrężenie i naciągnięcie.
Dlatego też stosując ten suplement diety, trzeba po pierwsze pamiętać o umiarze, a po drugie bacznie obserwować reakcje swojego ciała.