Jak zadbać o nadgarstki podczas treningu?

usztywniacz na nadgarstek

Mocny trening siłowy poza wieloma walorami dla zdrowia i urody, niekiedy ma też swoje mniej przyjemne strony. Niemal każdy, kto intensywnie ćwiczy na siłowni, co najmniej raz w swoim życiu borykał się z mniej lub bardziej poważną kontuzją. Aby takie sytuacje miały miejsce jak najrzadziej, podczas treningu należy być maksymalnie skoncentrowanym i nie rozpraszać się np. przeglądaniem telefonu komórkowego. Warto skupiać się na prawidłowej technice wykonywanych ćwiczeń, co na pewno uchroni przed wieloma uszkodzeniami i przeciążeniami mięśni oraz stawów. W ciele człowieka są jednak struktury szczególnie wrażliwe, które dużo łatwiej mogą ulegać kontuzjom. Przykładem tego są stawy nadgarstkowe – delikatne, a co za tym idzie dające częste dolegliwości bólowe. W jaki sposób można zadbać o nadgarstki, aby służyły nam jak najdłużej w zdrowiu i bez bólu? Wystarczy zainwestować w usztywniacze na nadgarstki!

Co to są usztywniacze na nadgarstki?

Najprościej mówiąc, są to akcesoria treningowe, których zadaniem jest stabilizacja stawu nadgarstkowego. Usztywniacz pomaga utrzymać nadgarstek w pozycji neutralnej, nie pogłębiając wyprostu ani zgięcia, dzięki czemu staw nie zostaje obciążony podczas ćwiczeń. Takie ustawienie ręki może korzystnie wpływać na technikę wykonywanych ćwiczeń i wcześniej nieosiągalne wyciskanie sztangi leżąc, stanie się dużo łatwiejsza, a przede wszystkim bezpieczniejsze. Poza funkcją ochronną i profilaktyczną, usztywniacze mogą okazać się pomocne w trakcie drobnej kontuzji lub tuż po rehabilitacji. Stosowanie ochronnej opaski może wspomóc proces regeneracji stawu i zmniejszyć ból towarzyszący kontuzji. 

usztywniacz na nadgarstek

Wśród dostępnych na rynku usztywniaczy na nadgarstki można wyróżnić zawijane oraz zapinane na rzep. Te pierwsze są bardziej uniwersalne, ponieważ pozwalają indywidualnie dopasować siłę owinięcia i usztywnienia nadgarstka. Dodatkowo można je z powodzeniem używać nawet na co dzień poza siłownią jako wygodny usztywniacz w trakcie lub po kontuzji stawu. Usztywniacze na rzep zazwyczaj są wykonane z elastycznego materiału, jednak dają nieco mniejsze pole manewru. Niektórzy producenci pozwalają dobrać rozmiar przed zakupem, co zdecydowanie jest plusem, ponieważ rzep sprawia, że usztywniacz może nie pasować do każdej dłoni. Ten rodzaj opaski na nadgarstek charakteryzuje się jednak bardzo dużą stabilnością i mocnym uciskiem stawu, dlatego sprawdzi się nawet w trakcie bardzo intensywnego treningu z dużym obciążeniem.

Kiedy warto sięgnąć po usztywniacz na nadgarstki?

Usztywniacze na nadgarstki będą niezwykle przydatne w sytuacji, gdy w trakcie kontuzji nadgarstka chcemy wrócić do delikatnej aktywności treningowej. Oczywiście, każda taka decyzja powinna być omówiona z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą! Jeśli jednak specjaliści wyrażą zgodę na powrót na siłownię, usztywniacz sprawi, że trening będzie dużo bardziej efektywny, pozbawiony dolegliwości bólowych, a przede wszystkim – dużo bezpieczniejszy. Dobre wsparcie stawu wyeliminuje zagrożenie ponownego uszkodzenia. 

Osobami, które również mogą rozważyć zainwestowanie w opaski wspierające staw, są wszystkie te, które w trakcie lub po ćwiczeniach na siłowni czują ból, lub choćby dyskomfort w nadgarstku. Może się on manifestować nieprzyjemnym ciągnięciem czy kłuciem podczas wykonywania najprostszych czynności, jak np. obsługa telefonu komórkowego. Są to pierwsze oznaki tego, że coś niepożądanego dzieje się w stawie. Warto więc działać zawczasu, aby nie dopuścić do kontuzji i zabezpieczyć się usztywniaczem. Wedle zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć, inwestycja w zabezpieczającą opaskę z pewnością nie będzie błędem!